Milí návštěvníci, děkujeme vám, že jste otočili svými obraceči času a vydali se tak na prohlídku rokem 2074/0275. Byl to rok plný změn. Tak například to bylo poprvé, co vítězná kolej málem místo školního poháru dostala sklenici marmelády. Ale o tom až za chvilku.

Modré Listy opět převlékly kabát (nebojte se, nebylo to proto, že by jim byla zima) a na šéfredaktorskou židličku se usadila dlouholetá redaktorka Elizabeth McCainová. Editorkami, nebo chcete-li podržtaškami, se staly Lucia Lex Liu a Jessica Alia Lektro. Obě měly pro tuto funkci velké předpoklady (dlouholeté vaření redakčního kakaa a tak dále).

Na zahajovací slavnosti školního roku se Havraspár uvedl vskutku skvostně, nu jen posuďte samiBohužel, ne vše z naší-vaší prezentace mělo dlouhého trvání. Yrsa Thorkelsdóttir a Alex Petrov své odznaky odevzdali, již zmíněné redaktorky Modrých Listů Jessica Alia Lektro a Lucia Lex Liu jimi byly naopak poctěny. V průběhu roku došlo ale ještě k jedné změně složení našich „péček“. Jane McGuire se vdala a jako paní Jane de Liseaux odešla posílit profesorský (praktikantský) stav.

Bylo tedy třeba zvolit novou primusku. Po nějaké té době se primuskou stala Elizabeth McCainová a novou prefektkou byla zvolena Hrdá Havranka Isabella J. Smith. Hrdá Havranka ostatně není jen tak nějaké označení, Isabella vyhrála Havraspárskou kolejní soutěž Rowenino klání. Ještě by se hodilo říci, že Rodriguez Crillions dosud neumřel a i on nadále zůstává prefektem koleje. To jen kdyby se v tom někdo neráčil vyznat.

A osobnosti tohoto roku? Bezpochyby Eliomys Molly Dormousová, Arsinoa Thea Hermanová, Jessica Ann Camargo, Seina de Marsch, Kayleigh Kerová, Jenny Flow, Charlota Stemphenson, Alex Petrov, Natálie Temná, Claire D. B. Boward, Sneaky Rossi, Will Caullová, Keira Azaria, Lilian Zwinky, Nia Wolf a další.

Školní rok začal „letos“ opravdu zvolna. Aby se studenti Bradavického ústavu neukousali nudou, byly do oběhu vpuštěny miniaturní figurky všemožných nádherných dráčků. Nejen v Bradavicích se strhla hotová sběratelská horečka. 

O dráčky bylo najednou možné zavadit všude, dokonce i ve hradních novinách, které začaly dráčky dávat studentům místo výplaty. Konečně také byly dokončeny stavební práce v pátém patře a byla otevřena Klubovna, která byla později využívána nejen ke hrám, ale také k „literárním večerům“ a různým jiným setkáním.

Nastalého zmatku zřejmě využil Cyprián Geoffrey, zloděj první třídy osobně, jenž několik dní po zařazování a podobných divných tentononcech zcizil školní pohár a později rovněž meč Godrika Nebelvíra a Moudrý klobouk. Mrzimorská kolej, která měla pohár v té době v držení, narychlo poskytla alternativu předání na konci roku sklenice s marmeládou, jak již bylo zmíněno výše.

Po celou dobu školního roku byli studenti nuceni snášet různá omezení a nařízení, „aby se nikomu nic nestalo“ a aby nikdo nestrkal nos tam, kam nemá.

Bůh ví, co s tím vším měla společného záhadná Zmijozelská kapitula, která byla založena bůh ví proč, bůh ví za co a Merlin ví proč sdružovala některé profesory.

Zápis na předměty letos proběhl později než obvykle, až v říjnu. Dle slov slečny Ginny M. Weasley za to mohli skřítci. Hradem se ale začaly šířit mnohé jiné teorie, kupříkladu o nenažraných kluběnkách, které se zabydlely u chýše Bradavického šafáře Laurindirona Faladara. V souvislosti s výukou čekalo studenty opět mnoho změn. Několik předmětů bylo převedeno na semináře, oblíbený předmět Nauka o společnosti byl rozšířen na sedm let.

A jdeme dále. Sir Thomas Stanley se „zbavil“ pozice Zmijozelského kolejního ředitele. Podobnou snahu ostatně projevil již minulý rok. Na jeho místo nastoupil oblíbený učitel lektvarů a obrany proti černé magii Theodor S. Grey, který nedlouho předtím objevil svůj příbuzenský vztah ke svému předchůdci.

A opět tu byly Vánoce, o nichž se obecně nedělo nic jiného než jindy.

Obec Prasinky se rozhodla spáchat sebevraždu – pozvala totiž do svého středu studenty i s jejich návrhy typu „Co by se jednou možná“. Do dne, kdy toto skřítek archiváček v havraspárské uniformě při svitu svíčky píše, neproběhlo od tohoto oznámení nic nového. Prasinčtí radní asi vědí, jak řádně spolupracovat s úřednickým šimlem.

V souvislosti s panem Kradlákem de la Nenechavá alis Cypiránem Geoffreym, škrknami a tak vůbec… byl náš Hrad po jistou dobu domovem několika výzkumníků. Dost možná u nás také zkoumali globální oteplování. Nebo ochlazování?

To už je jedno, hlavní je, že se našel školní pohár a postrach všech, kdož měli doma něco cenného, byl po lítém boji zabit. Děkujme za to Drusile Addams, Narcisce M. Blanche, Susanne Nightingale a profesorce Ginny M. Weasley. Bohužel, nikdo z havraspárských se nalezení artefaktů neúčastnil. Měli jsme jinou zábavu.

Vraťme se k té marmeládě. Ačkoliv to s Havraspárem na začátku školního roku bodově nevypadalo příliš dobře, po zprávě o ztracení školního poháru jako kdyby někdo mávnul kouzelným proutkem – modrá kolej si usmyslela, že letos bude sklenice marmelády její a že se Havránci pěkně nadlábnou. Ovšem na sklenici s marmeládou si dělal chutě i Zmijozel.

Havraspár měl také plné ruce práce s pátráním po tajemné Rowenině komnatě, tajné místnosti, jíž Rowena údajně na hradě měla.

Rovněž tu byla poněkud knihomolní nováčkovská obec. Pravda, Kiara Krover nad knihami příliš času nestrávila, ta spíše s několika dalšími vnášela do modrého kolejního života trochu toho vzrušení a zdárně se pokoušela oddalovat naděje na marmeládový dlabanec. Asi nemá ráda sladké.

Modré úsilí bylo úspěšné, jen tu marmeládu jsme nakonec nedostali – mezitím se totiž našel školní pohár. A ačkoliv to nebyla ona slibovaná marmeláda, stejně jsme byli rádi, že jsme pohár získali právě my… po vskutku dramatickém boji se Zmijozelem. Ten skončil druhý o pouhých 20 bodů. Třetí příčka poté připadla Nebelvíru, čtvrtá Mrzimoru.

Nováčkem roku se stala Eliomys Molly Dormousová, v anketě O největšího Havrana zvítězily shodně Elizabeth McCainová a Lucia Lex Liu.


Prolog ~ 1. ~ 2. ~ 3. ~ 4. ~ 5. ~ 6. ~ 7. ~ 8. ~ 9. ~ 10. ~ 11. ~ 12. ~ 13. ~ 14. ~ 15. ~ 16. ~ 17.18. ~ 19. ~ 20. ~ 21. ~ 22. 23. ~ 24. ~ 25. ~ 26. ~ 27. ~ 28. ~ 29. ~ Epilog