Havraspárský strom stojí na pravé straně od profesorského stolu a už z dálky ‚září‘ díky světlu které se odráží od ledových třpytek, jimiž je strom pokrytý. Na samotném vrcholku je hvězda, která vyzařuje jemné světlo a která je spojena se stuhami, které ‚obtékají‘ strom namísto řetězů. Jsou tvořeny z gelovité hmoty, která na dotek připomíná chladivý satén.

Na stromě jsou rozvěšeny třpytivé baňky různých velikostí, které obsahují buď vánoční přání havraspárských studentů (v některých jsou ukryty pergameny s přáním a na těch tmavších jsou přání kouzlem vyryta) nebo, v těch matně průhledných, které připomínají spíš jemný opar, jsou ukryty slaměné či ze dřeva vyřezávané ozdoby.

Kolem stromu krouží orli z ledu, na spodku velcí a u vrcholku úplně maličtí, kteří občas zalétají až ke stolu havraspárských. Když některý z orlů vylétne moc vysoko, rozpadne se na ledovou tříšť, která pak dopadá jako třpytky na stromek. Později se ze třpytek stejné barvy orel opět složí a jakoby ze stromu vylétne. Protože barva třpytek na stromě udává barvu celého zdobení, tím se pravidelně mění vzhled stromku.

Před stromkem pak stojí nablýskané brnění s havraspárskou šálou kolem krku, podávající horké kakao či čokoládu (pro profesory případně i kávu). Pokud mu někdo opravdu hezky poděkuje, popřeje mu šťastné a veselé a někdy dokonce zazpívá vánoční koledu (má široký repertoár textů i hudebních stylů).

Sepsal: Kolektiv havraspárských studentů