Zamíříte-li k vánočnímu stromečku havraspárské koleje, spatříte nebývalou podívanou. Statnou a vysokou jedličku obsypanou nejrůznějšími ozdůbkami a cingrlátky, které i tomu největšímu morousi zajisté vyčarují úsměv na tváři. Nikoho nepřekvapí mašle laděné do kolejních barev. Pokud si myslíte, že studenti zdobení odbyli, jste na omylu! Každičká mašlička je poctivou ruční prací. Stejně tak i drobné korálkové ozdůbky v podobě hvězdiček, sněhuláčků a dalších vánočních motivů. Pravidelné rozmístění tady nehledejte, ve vyšších patrech stromku je ozdůbek poskrovnu a s klesající výškou jejich počet roste a roste.

Zelené větvičky zdobí i skleněné baničky naplněné slunečním lektvarem. Ty jsou uspořádány do přehledné spirály od špičky stromku až ke spodním větvím. Ač baničky samy o sobě teplo nevyzařují, dodávají příjemnou hřejivou atmosféru, která je za zasněžených večerů více než potřeba. A není to jen zrak, který dokáže stromeček modrých pohladit. Rozvěšené měsíčky sušených pomerančů, tyčinky skořice či drobounké větvičky cesmíny doplňují hřejivou atmosféru svou typickou vůní a dodávají celé podívané další rozměr.

A aby toho nebylo málo, tak se větvemi prohání miniaturní sklenění havránci a orlíci, kteří ne a ne dát ozdůbkám pokoj. Častí návštěvníci mohou v pravidelných intervalech spatřit starší havraspárské studenty, jak vdechují život skleněným figurkám, které tu a tam ustrnou. Doménou zdobené jedličky není nic jiného než křištálově čistá skleněná špička, ve které se odráží snad všechny barvy stromečku spolu se září slunečního lektvaru.

Sepsal: Zacharias Madley
Editace: Kassandra Hatzidakis