Netradičně pojatý vánoční stromeček byste podle zvoleného materiálu snadno přiřadili k autorské koleji. Vypadá totiž, jako by se Havraspárští rozhodli dát si přes Vánoce pauzu od čtení a své knihy propůjčili na stavbu stromku. Literární díla různých barev a velikostí od všemožných autorů i neautorů jsou navršena v jednotlivých kruhových řadách nad sebou, přičemž v té nejspodnější je knih nejvíce a s každou přidanou vrstvou směrem nahoru se počet knih snižuje. To vytváří podobu vánočního stromečku, asi metr a půl vysokého.

Pečliví pozorovatelé mohou zvlášť v dolní části stromku odhalit rafinovanou kamufláž. Pokud byste se pokusili některou ze spodních knih vytáhnout, zjistíte, že se jedná jen o kartónovou krabičku, buď polepenou barevným papírem, nebo pomalovanou barevnými temperami napodobujíc tak obal knihy. Některé mají i vyladěné detaily, které jim napomáhají ke starému a ošuntělému vzhledu. U jiných si zase někdo dal práci s imitací okrajů stránek po obvodu. Pokud si tedy budete chtít prohlédnout knihy s názvem “Létání pro zbabělce“ či “Jak udělat z komára velblouda“, dál než k obálce se nedostanete.

O něco lépe na tom budete, vytáhnete-li si nějakou knihu z vrchní části stromečku, ne-li přímo ze špičky. Jedná se o další napodobeniny knih tvořené z deníků a silných papírových bloků. Všechna tato díla mají propracovanou obálku nesoucí název a jméno autora. Některé tituly mohou být povědomé, jiné se zas mohou zdát býti smyšlené. Uvnitř však ukrývají jen spoustu prázdných stránek s výjimkou té první. Na tu je u smyšlených titulů vepsána zřejmě vlastní tvorba havraspárských studentů. U těch skutečných je pak v pár slovech shrnutý celý obsah, například přečtení knihy “Romeo a Julie” vám nezabere ani pět vteřin, na stránkách není víc, než stručné oznámení: “Na konci zemřou”.

Pakliže byste nad knihou chtěli strávit více času, stačí si stromeček o něco důkladněji prohlédnout. Mezi falešnými knihami jsou v hojném počtu rozmístěny i ty skutečné. Na své si přijdou nejen milovníci detektivek či vaření, ale i ti, kteří touží přes prázdniny zalistovat učebnicí.

Na samotném vrcholku stromečku se samozřejmě nachází i symbolická vánoční špička. Malý modro-bronzově pruhovaný kelímek s nenápadnou bronzovou mašlí kolem, na které je zavěšený malý zlatý zvoneček. Uvnitř nádobky se nacházejí různé psací potřeby zakončené malou drobnůstkou s vánočním motivem místo klasické gumy. Naleznete tu tužky zakončené sněhuláky, sněhovými vločkami či kometami a podobnými tvary. Na plechovce s pisátky je připevněný ozdobně napsaný papírek hlásající: “Pokud máte chuť, můžete do prázdných knížek připsat svou verzi příběhu.”

Okolo celého stromečku se line vůně knih a pergamenu a zlatý zvoneček spolu s malými vánočními ozdůbkami na špičce mu dodávají tu pravou vánoční atmosféru.

(Dokument pro případné zájemce o bližší průzkum knih k nalezení zde.)

Sepsala: Rosabella Rainy Rowan