Při prvním pohledu na havraspárskou ponožku vás může napadnout, že se havrasparští zhostili svého úkolu dosti osobitě. Možná dělali ponožku hladoví, možná chtěli zbytku hradu umožnit nahlédnout do kouzla jejich společenské místnosti. Kdo ví.

Vlněný základ výtvoru, dosti podobného tvarem tradiční vánoční punčoše pletené většími očky hladce i obrace, tvoří kolejní barva. Půlnočně modrý poklad pak ale proplétá několik asi dva centimetry širokých duhových proužků a dodává tak vánoční dekoraci veselejší nádech. Nejsou však tou nejpozoruhodnější věcí. Tou ovšem nejsou ani zavěšené ozdoby.

Havraspárští si odepřeli několik sladkých dobrůtek a na mašličky všech barev, propletené v očkách punčochy, zavěsili pár mňamek. Najdete tam muffiny čokoládové, borůvkové, vanilkové ale i jahodové. V podobných příchutích se mezi nimi proplétají i kulaté cookies, těch však není tolik. Ještě méně je zavěšeno čokoládek. Jsou to nezabalené malé tabulky čokolády s nápisy, které pečlivým pozorovatelům přejí Veselé Vánoce. Že se žádná z dobrot nerozpouští teplem bude mít na svědomí asi nějaké kouzlo.

Nejneobyčejnější věcí nacházející se na ponožce je totiž obyčejný bronzový kohoutek, vyčuhující ze spodní části. Zvědavci, kteří pod něj postaví hrníček a nebudou se jím bát otočit, dostanou odměnu v podobě pravého, vždy teplého, havraspárského kakaa bohaté chuti, které se zdá být nevyčerpatelné.
Tajemství kakaa pletené ponožky však zůstává skryto a pečlivě ho střeží stráž v podobě ručně uháčkované zrzavé kočky. Ta se promenáduje sem-tam po vrchní části ponožky po tom čemsi, co je strčené uvnitř. Může vás zasáhnout packou a na slabém obojku jde přečíst jméno – Pond.

Celá ponožka pak dýchá sladkou atmosférou Vánoc a doslova vybízí kolemjdoucí k tomu, aby si přišli posedět nad šálkem teplého kakaa.

Sepsala: Rosabella Rainy Rowan