Havraspárským vánočním stromkem je vzrostlá borovička, odhadem vysoká asi dva metry. Stojí na okraji mýtiny, stejně jako ostatní kolejní stromky. Hned na první pohled lze odhadnout hlavní motivy letošního roku, jimiž jsou světlo, sklo a křišťál. Celý stromeček jakoby svítil a třpytil se, ozdoby kolem sebe hází nespočet odlesků a vytvářejí tak slavnostní atmosféru celého místa. Díky tomu lze stromeček vidět už z dálky, ještě než vůbec dojdete na samotnou mýtinu. A to obzvlášť v noci.

Na stromečku visí množství křišťálových ozdob, které jsou naplněny něčím, co se až podezřele podobá slunečnímu lektvaru. Ozdoby se třpytí, v jejich vnitřku se přelévá tekutina, což působí dojmem, že se samy pomalinku pohybují. Většina z nich je ve tvaru koulí, ale je tam například i řada hvězd a hvězdiček a všelijakých baněk, které by jistě ocenil každý sběratel lektvarů.

Nechybí ale i další netradiční ozdobičky. Některé například znázorňují symbol koleje, majestátního orla. Další jsou zase ve tvaru otevřených i zavřených knih a najde se tam i řada prapodivných tvarů, pro které asi neexistují jména v žádném ze známých jazyků. Ozdobičky jsou v různých barvách, ale vždy jsou průsvitné, třpytí se dozlatova a vydávají jemné světlo. V některých je jenom sluneční lektvar, jiné jsou naplněny i třpytkami.

Celý stromek je obsypaný třpytkami a třásničkami, snad pro vytvoření slavnostního dojmu. Vršek stromečku zdobí typická skleněná špička, která vyzařuje stejné zvláštní světlo jako zbytek ozdob. Celý stromeček je tak krásně sladěný. Vánoce mohou začít.

Sepsala: Sadie Griffin