Havraspárský vánoční stromek je… Počkejte, kam zmizel?!

Ano, při příchodu do Velké síně si vskutku můžete říct podobná slova. Protože místo stromku naleznete něco, co vám na první pohled připomíná spíše kus ledovce. Ledová hrouda, která však netaje, nezanechává loužičky, ba z ní ani nesálá chlad, přesto všechno to vypadá, že modří studenti jsou takoví vtipálci, co se na stromeček vykašlali a rozhodli se předvést Hradu kus podivného ledu.

Postupem času je však patrné, že se pod bílým ledem rýsuje něco barevného. Nic, co by bilo do očí, ale barvičky tam přeci jen jsou. Po nějaké době jsou barevné skvrnky ještě výraznější a lépe viditelné. Hurá, konečně něco vykouklo, jsou to srdíčkové bonbony přimrzlé k hroudě. Netrvá dlouho, co se objevují i sladkosti v bílých, oranžových a zelených barvách. Led, zdá se, pomalu mizí, ale nikde nejsou loužičky. Asi se už stačily vypařit?

Časem můžete v ledu najít několikero čokoládových vajíček, které – ostatně jako všechny sladkosti obsažené v ledovci – vyzývají kolemjdoucího k ochutnání. Právě s příchodem vajíček začne v ledu ledovci prosvítat něco nového, něco tmavého, že by zeleného? V ledu havraspárští tedy přeci jen ukryli stromeček! To zjistíte těsně předtím, než se v ledu objeví dýňové sladkosti. A vrstva ledu je čím dál tenčí a tenčí…

A právě na Štědrý den led vymizí úplně a k vidění je konečně jen stromeček. Snad trochu překvapivě je nepoškozený a nadto ověšený sladkostmi! Tentokrát už nepatří k žádnému ze svátků, ale mají jediný úkol – vypadat velmi chutně. Je libo barevné želé připomínající Moudrý klobouk? Nebo miniodznaky prefektů a primusů z čokolády? Kavkazská jedle vysoká přes metr sedmdesát pět je odzdola až nahoru posetá modely typických bradavických věciček, které jsou všechny do jedné velmi chutné. Jen si dejte!

 

Sepsala: Gwendolyn Bingley