Název případu: Světelná seskupení a vlna tsunami u novozélandských břehů (mudlovský název: Greymouthské neštěstí)
Hlavní vyšetřovatel: Christian W. Leighton
Pomocník č.1: Rufus McGrayson (mudlovské záležitosti)
Pomocník č.2: Ravenius D’Argte (kouzelnická rekonstrukce)

PRVOTNÍ PŘEDSTAVENÍ A NASTÍNĚNÍ KONSPIRACE

Mé jméno je Christian Wyatt Leighton, jsem studentem šestého ročníku na škole v Bradavicích, kde vzorně studuji kouzelnické umění a další vědy. Mé druhé já však žije kdesi za hranou, aby se mohlo věnovat odvážné práci lovce pravdy. Takové povolání však není ničím snadným, neboť žijeme ve světě, kde pravda občas nemá své místo a mnozí se snaží dělat cokoliv, aby ji zadusali hluboko do země. Proto se každý den, pod rouškou noci, vrhám do nebezpečných situacích, brouzdám v knihovnách, ale i po ulicích, abych nalezl jakoukoliv stopu nebo vodítko.

Co je však nyní mým úkolem? Před několika dny jsem narazil na zvláštní článek, který mě donutil se zamyslet, co je na něm pravdy. Mudlovské konspirace bývají mnohdy zábavné, ale na této konspiraci bylo něco, co mě přikovalo ke knihám téměř okamžitě. Starý novinový článek hlásil o údajném útoku mimozemšťanů, kteří nejprve lidi vyděsili světly a posléze velkou vlnou tsunami, která dopadla přesně 27. února 2072, tedy v den, kdy jsem se narodil, na břehy města Greymouth na Novém Zélandu. Podivné jevy na obloze sledovalo tamní obyvatelstvo jen jediný večer před celou katastrofou. Nikdo netušil, o co doopravdy jde, někteří tvrdili, že se po obloze prohání létající talíře a někteří dokonce podivné jevy zachytili na mobilní telefony a kamery.

Mudlovský internet byl tedy velice brzy zaplaven hromadou fotek podivných světel a každý se hned pouštěl do divokých debat, které jakoby nebraly konce. Tedy do té doby, než bylo město ochromeno velkou ničící vlnou.
Mnoho lidí ten den přišlo o své domovy, ovšem ještě ani neopadlo zděšení a smutek a mnozí už přicházeli s různými konspiračními teoriemi, které hovořili o tom, že se nad městem vznášelo ufo a to pak na pozemšťany seslalo svou zbraň. Nebyly tu však jen konspirace o cizích návštěvnících, ale byly tu také teorie o tom, že takhle započala válka, což mnozí okamžitě zavrhli, protože kdyby chtěl někdo válku, proč by útočil právě na Nový Zéland? Jeden hlas přeřvával druhý a nikdo z mudlů dlouho nemohl přijít na to, co se doopravdy stalo. Já si však myslím, že bych se znalostmi ze světa mudlů i kouzel mohl přijít na to, co se doopravdy stalo.
Společně se mnou budou pravdu hledat i mí dva pomocníci, odborník na mudlovský svět, Rufus McGrayson a magianalytik Ravenius d’Argte. Teď už se ale pojďme do celého případu náležitě pustit.

MUDLOVSKÉ NOVINOVÉ ČLÁNKY O KAUZE

Podivná světla nad Greymouthem; je tohle skutečně důkaz o existenci mimozemšťanů?

Během včerejší noci bylo skoro celé město Greymouth svědkem zvláštních jevů, které se asi po 22. hodině objevily na obloze. Na obloze se náhle objevilo asi dvacet světel, které neustále blikaly a některé dokonce měnily svou barvu. Světla nezůstávala na místě, ale různě se přemísťovali a pohybovaly. Vzniklo nespočet fotografií i videí, které se ještě ten večer objevily na sociálních sítí. Lidé netuší, o co doopravdy šlo. Někteří se zkusili zeptat místní armádní složky, ale ta vyloučila jakýkoliv vojenský výcvik probíhající právě ten večer. Někteří se domnívají, že se jednalo o kontakt mimozemšťanů, což podporují zejména různí nadšeni. Žádná z teorií však zatím není potvrzená, a tak obyvatelstvo zůstává v němém úžasu.

______________

Záhadná světla a ničivé tsunami – náhoda?

Mnozí lidé jsou překvapeni tím, co se v Greymouthu stalo. Nikdo nepředvídal, že by na město vůbec mohla dopadnout tak smrtící vlna, avšak někteří diskutují o tom, že světla, která se před několika dny nad Greymouthem objevila, mají právě s onou nečekanou vlnou nějakou spojitost. I přeživší z města souhlasí a říkají, že jsou stoprocentně přesvědčeni, že za zkázu jejich města určitě může útok ufo, které do vody spustilo nějakou bombu, která pak vyvolala výbuch a ohromnou vlnu. Někteří se zelených mužíků zastávají a tvrdí, že to možná nebyla chtěná reakce, avšak druhý tábor naprosto skálopevně tvrdí, že je tohle začátek války kosmických rozměrů.

______________

Mimozemšťani ze Spojených států

Kolem Greymouthského neštěstí stále koluje spoustu konspiračních teorií a všichni se předhánějí ve vymýšlení nebo určování toho, jak to vlastně bylo. Nikdo si však doopravdy není jist, ačkoliv se objevila další skupinka lidí, která naprosto přesně ví, jak se všechno událo. Za vším totiž údajně stojí vedení Spojených států Amerických, kteří velice neopatrně zkoušeli nové zbraně a neuvážili správnou vzdálenost od břehů – možná to i byl úmysl a způsob, jak vyvolat válku. Ačkoliv zní celá teorie vcelku absurdně, někteří jí věří a skálopevně přesvědčují ostatní, že jiná možnost vlastně ani není. Na Internetu se dokonce objevila stránka, která lidem vnucuje vlastní názor a přikládá návod, jak by se lidé měli obrnit proti případnému dalšímu útoku. To jistě přeživším po tsunami zlepší den.

OFICIÁLNÍ MUDLOVSKÉ SHRNUTÍ SITUACE A ZÁVĚR (Rufus McGrayson)

Můj pomocník Rufus McGrayson se ponořil do tajů mudlovských novin, knih, ba dokonce i internetu, aby mohl vyštrachat každý detail a předat jej mně samotnému. Greymouthské neštěstí bylo ještě dlouho neobjasněné a o vlně tsunami se hovořilo pouze jako o vzbouření přírodního živlu. Lidé se pomalu z ošklivé situace začali oklepávat, začali budovat nové domovy a nové životy. Naštěstí se jim dostalo pomoci od okolních měst, ale i států – například Austrálie přispěla velkými finančními prostředky, aby obyvatelé měli kde žít a co jíst.
Po několika měsících začaly konspirační teorie zapadat kamsi do ústraní, jak se život vracel zpět k normálu. I když někteří stále hovořili o podivných světlech a úkazech, nebylo to již téma, které by se často řešilo. Noviny i televize jakoby oněměla, až to nakonec začalo vypadat, jako by se vůbec nic nestalo. Nebo jako by se to někdo snažil zamést pod koberec. Na celou záležitost vzpomínali pouze lidé v nejtemnějších koutech internetu.

Až po několika měsících vydala média oficiální zprávu – světla byly nejspíše blesky bouře, která se proháněla kdesi daleko nad oceánem, a která pak následně rozehnala velké vlny a způsobila zaplavení asi poloviny města. Bylo to nesmyslné a absurdní, avšak nikdo se k tomu už nadále nechtěl vyjadřovat. Proč? Nikdo neví. Město však postupně začalo znovu zapomínat, až zpráva zešedla a stala se pro obyvatele nezajímavou. Oficiálnímu vysvětlení však neodpovídalo vůbec nic a už vůbec ne, že to byla bouře! Rufus se takovému výsledku vysmál a řekl, že by tomu věřil jen skutečný blázen. Překvapilo jej však, jak rychle obyvatelstvo zapomenulo a řekl, že si myslí, že jde skutečně o útok z jiné planety. Tomu by odpovídalo i to, jak rychle obyvatelstvo zapomenulo. Možná mimozemšťané vlastní tak silnou zbraň, že mohou mazat paměť. Dle mého pomocníka Rufuse tedy jde o naprosto jistou manipulaci ze strany někoho z širého vesmíru, a s touto poznámkou uzavírá svůj výzkum.

MAGIANALYTICKÉ PROŠETŘENÍ (Ravenius d’Argte)

Po Rufusovi získává své slovo rovněž Ravenius. Tomu se celá situace rozhodně nelíbí a jasně poukazuje na to, že bouře to jistě být nemohla a mimozemšťané už vůbec ne. Nebo na ně alespoň nevěří. V celé situaci však vidí jakousi spojitost s magií. Kouzla totiž mívají světelné efekty i projevy, čemuž odpovídají i slova svědků – viděli světla různých barev, které blikaly a probleskovaly. Navíc se světla přemisťovala, měnila se a plula po obloze. A smrtící vlna? Ta podle něj poukazuje na nějaké silné kouzlo, anebo přímo na užívání rudé magie v praxi. Co však Ravenius odmítá pochopit je maskování. Kouzelníci se před mudly musí maskovat, na to jsou zákony. Tak proč teda stovky mudlů na vlastní oči viděli něco, co neměli? Podle něj se možná nad Greymouthem stala nějaká kouzelnická nehoda, kterou Ministerstvo nestihlo řádně zamaskovat. Ovšem také poukazuje na to, že obyvatelstvo pak pozvolna začalo zapomínat, takže je dost možné, že tehdy se do toho Ministerstvo kouzel připletlo a dost možná může i za tu těžko uvěřitelnou historku. Myslí si však, že se jedná o fušeřinu, neboť spousta mudlů mohla ten večer odhalit pravdu. Ravenius poté vážil ještě nějaký čas, aby si ověřil kouzelnické zdroje, ovšem ani jeden nehovoří o bitvě nad Greymouthem, jenže ani zde neztrácí své přesvědčení. I Ministerstvo má své triky, jak ututlat informace před kouzelníky a je faktem, že svými chybami se Ministerstvo chlubí skutečně nerado. Jde také hlavně o to, že pokud dojde k nějaké chybě, Denní Věštec neváhá a o všem ihned informuje zbytek kouzelníků, což si Ministerstvo zkrátka nemůže dovolit. Proto mohlo dojít k zametení případu pod létající koberec. Ravenius však věří, že nyní by onen koberec mohl být využit do boje proti nepravdě.

POROVNÁNÍ OBOU VYSVĚTLENÍ

Již od začátku jsem si klepal na čelo, jak je možné, že lidé mohli uvěřit takové blbině. Jenže je možné, že lidé z Nového Zélandu zkrátka neměli na výběr a bylo nutné, aby zapomenuli. Teorii o bouři jsem zavrhl téměř hned, protože abych tomu uvěřil, musel bych se dočíst o nějakém zemětřesení, abych uvěřil, že se na město mohla jen tak přiřítit ničivá vlna tsunami. Myslím si však, že teorie o návštěvnících z jiné planety může dávat smysl, neboť ještě nemáme prozkoumaný celý ten velký Vesmír, ale na druhou stranu… proč by to vůbec dělali? Pokud by existovali, kdo ví, jestli by vůbec měli čas se starat o nás. Stejně tak se mi jeví nelogicky, proč by útočili tak pochybně. Pokud by měli zájem o naši planetu, jistě by si o ní něco nastudovali a vybrali by si lepší místa, která by mohli zničit nebo přebrat. Alespoň z taktického pohledu. Takhle to spíše vypadá na mimozešťany začátečníky.

Avšak co ta teorie o magii? Ta mi, právě kvůli mým znalostem, přijde smysluplnější a přijatelnější. Proč? Protože na světě jsou dobří i zlí kouzelníci, kteří se zkrátka občas střetávají, a i když většinou na odlehlejších místech, někdy se zkrátka nejde ubránit prozrazení. Možná se jednalo o skupinku kouzelníků, kteří byli přepadeni, anebo tu byla další skupina kouzelníků, co chtěla ochromit mudly. A jelikož to nebylo plánované, Ministerstvo tím pádem nemohlo zabránit prozrazení, a tak mělo obyvatelstvo Greymouth noční představení s ničivou dohrou. To, že situace nebyla hned vymazána z pamětí bylo možná způsobené tím, že se jednalo o skutečně velký počet lidí, kteří to ihned vypustili do světa, jak už tak u mudlů bývá zvykem. Ministerstvo tak nejspíše mělo i potíž s maskováním, a tak vše bylo řešeno “mudlovskými silami”, které dohromady nedaly moc rozumné vysvětlení, ale alespoň se pozornost nepřetočila ke kouzelníkům. Následné zapomínání obyvatel a postupné vymizení zájmů lze tedy možná přikládat i nějakému pozdějšímu působení kouzel, anebo možná i lidské povaze, která se prostě už nezajímá o nic, co už není tak strhující.

VLASTNÍ TEORIE A ZÁVĚR

V celé zprávě jsme si tedy prošli informace o dění, novinové články, dvě možné teorie z dvou různých světů, ale ještě se zde stále neobjevila má vlastní teorie, která by situaci zmapovala od začátku do konce. Tak tedy pojďme na to.

Můj názor je takový, že se skutečně jednalo o kouzelníky a to, co lidé viděli, byl nejspíše kouzelnický souboj. Ti kouzelníci byli zřejmě nějací přepravci, kteří letěli na koštěti a pohybovali se s nějakým důležitým nákladem, když byli přepadeni, což mohli mít na svědomí piráti. Konvoj se pak jistě začal bránit, neboť šlo o důležitou věc, která se musela ubránit. Na pomoc se jim možná mohli vydat i další kouzelníci, například letci z mořské vojenské jednotky. Mezi celou skupinkou se pak strhl asi několikahodinový souboj, který začal u novozélandských břehů, odkud nejspíše konvoj vzlétl, a pokračoval až někam dál, vstříc Tazmánskému moři a Tazmánii, ke které se však už nejspíše nedostali a nejspíše ji celou obletěli.

Myslím si, že souboj se odehrával blíže k Novému Zélandu, a i když již pak obyvatelé nic neviděli, kouzelníci zřejmě ještě zápasili. Má domněnka je taková, že kouzelníci využívali jak běžných kouzel, různých kleteb tak i rudé magie.. Buď mezi piráty, anebo mezi bránící se skupinou, musel být kouzelník, který ovládal živelnou magii, tedy vodu. Kouzelník nejspíše svůj živel využíval po celou dobu, anebo až na konci udělil smrtící úder, který rozbouřil vodu v moři natolik, že se hladina výrazně zvedla a vlna pak zaplavila celý Greymouth. Podivné je, že vlna dopadla pouze na Greymouth a blízké vesnice či břehy, ale naopak v takové Tazmánii nezaznamenali vůbec nic. To by mohlo odpovídat tomu, že se skutečně nejednalo o přírodní projev, ale o výsledek nějakého silnějšího živelného kouzla.

Nyní už sice nemůžeme zjistit, jaká skupinka vyhrála – možná nevyhrál nikdo a oni se rozdělili, anebo voda smetla všechny z košťat. Důležité však je, že bitva nebyla očekávaná a Ministerstvo na ni vůbec nebylo připravené. Mudlovské teorie mu tedy musely přijít nesmírně vhod, a tak vyslalo své pracovníky, aby se postarali jak o město, tak o média. Museli být jistě dost opatrní, aby se nic nepokazilo, a aby vše proběhlo hladce. Obyčejní lidé zkrátka nesměli uvěřit, že za tím bylo něco zvláštního. Proto se nakonec celá situace uzavřela až se směšným řešením, protože někdo prostě měl zájem, aby v tom lidé už nadále nevrtali. K tomu všemu ještě Ministerstvu měla posloužit paměťová kouzla, která zaručila, že lidé přestanou Greymouthské neštěstí řešit a zaměří se na důležitější věci.

Ačkoliv doopravdy netuším, jak to bylo, protože i když jsem si vypůjčil staré výtisky Denního Věštce, nikde jsem nic nemohl najít. Asi si říkáte, že je podivné, že si jsem tak jist, jenže na jednu stranu si myslím, že to skutečně dává smysl. Jen si přečtěte ty mudlovské závěry a hned je jasné, že na tom něco nesedí. Ovšem své hledání jsem jen tak nevzdal a minimálně jsem se ještě zaměřil na to, jak vlastně vypadá dobře ovládnuté kouzlo z živelné magie. U vody jsem zjistil, že skutečně silní kouzelníci mohou vyvolat velice silný proud vody, ale také mohou masu vody tvarovat, či jí pohánět jistým směrem; a to by té vlně tsunami vcelku odpovídalo.
Stejně tak si myslím, že ta celá situace je možný důvod, proč o ní Ministerstvo mlčí – takové prozrazení by jistě nebyla ta nejlepší vizitka. Takový závěr nám však poskytuje otázku – kolik nám toho Ministerstvo asi tají?

POZNÁMKY NA KONEC

Ravenius i Rufus nejsou žádné hmotné osoby, nýbrž něco jako má alterega, přičemž každé z nich poskytlo jiný náhled na situaci. Rufus se zaměřil na věc z čistě mudlovské strany a Ravenius to porovnal s magickými schopnostmi.

Své názory jsem podložil záznamy z mudlovských novin, které jsem si nechal poslat a k tomu jsem připojil i poznámku o DV, které jsem si vypůjčil od spolužáků. Také jsem si prostudoval několik knih změřených na téma Rudé magie.

Christian W. Leighton, 6. ročník
2. místo